marca 15, 2017

Dlaczego aktywni fizycznie ludzie są bardziej inteligentni

To fakt, a nie mit. Osoby, które są aktywne fizycznie naturalnie pomagają swojej inteligencji. Dlaczego będąc fit możemy być także mądrzejsi, bardziej inteligentni i po prostu lepiej myśleć? Opowiem dlaczego, bo powodów związania uprawiania sportu z inteligencją jest parę. Wiele z nich widzę po prostu po sobie, a praktycznie wszystkie obserwuję po moich znajomych. Chociaż myślenie obecnie nie jest w modzie - ja mądrych ludzi uwielbiam i cenię.


Jaki związek ma aktywność fizyczna z inteligencją?

Warto być aktywnym i uprawiać sport, gdyż ćwiczenia aerobowe mają wpływ na inteligencję. Pewnie Cię zaskoczę, ale osoby, które regularnie poświęcają czas właśnie na kardio, są bardziej kreatywne i wykazują się większą inteligencją. Wydaje Ci się to abstrakcją? To jednak jest fakt i prawda. Ćwiczenia aerobowe, czyli tlenowe, to takie ćwiczenia, które pozwalają lepiej dotlenić organizm, w tym także mózg. Dlatego, kiedy dotleniasz korę mózgową, potem lepiej Ci się myśli. Lepiej ukrwiona i dotleniona staje się część Twojego mózgu, odpowiedzialna za myślenie, analizowanie i podejmowanie decyzji. Korzyści w nauce, w pracy i lepszej organizacji dnia masz na zawołanie.

Jeden krok dla zdrowia to wielki skok do zdrowego człowieka...

...albo jakoś tak. Napisałam to z przekąsem, ale coś w tym jest. Badania pokazują, że osoby, które wprowadzają jeden zdrowy nawyk do swojego życia, są bardziej skłonne wprowadzić kolejne. Są silniejsze i ich silna wola także staje się bardziej zdyscyplinowana. Kolejne nawyki wprowadzane konsekwentnie to kolejna dawka zdrowia dla Ciebie. Koło samo się zamyka: zmotywujesz się do regularnych ćwiczeń, będziesz mieć mniejszy apetyt na słodycze, dasz radę wytrwać w postanowieniu nie jedzenia fast foodów i z większą przyjemnością zadbasz o zdrowe jedzenie.

Lepiej śpisz

Mam tak, że po udanym treningu lepiej mi się zasypia. Mój sen jest twardszy i głębszy. Gdy ćwiczę regularnie to po prostu na co dzień dobrze się wysypiam. Zapewne zgodzisz się ze mną, że wyspana lepiej myślisz, kojarzysz fakty i lepiej funkcjonujesz. Osobiście, nie wyobrażam sobie, żebym mogła pisać wpisy na bloga, uczyć się na uczelnię, pracować efektywnie i myśleć mądrze, gdy jestem nie wyspana. Po ciężkiej, nieprzespanej nocy nawet mi się nie chce i moje myśli skłaniają się ku jednowyrazowym, prymitywnym wnioskom: Łóżko! Help! Spać! Więc pamiętaj, wyspana po treningu jesteś w stanie dokonywać wzniosłych rzeczy!

Szczęśliwszym ludziom, łatwiej się myśli o skomplikowanych rzeczach

Wiesz pewnie, że w czasie treningu endorfiny uderzają do głowy. Uda Ci się wycisnąć parę przysiadów więcej niż zazwyczaj i już minka weselsza. Ja tak właśnie mam. Sam trening, jako przyjemność podnosi nasze samopoczucie, oczyszcza z kłopotów, kumulowanych zmartwień i lęków. Znam dobrze to uczucie, oczyszczonej głowy od zmartwień - wtedy o wiele łatwiej przychodzą mi do głowy mądre pomysły, realne rozwiązania i chęć do działania, zastanawiania się i podejmowania intelektualnych wyzwań. Nawet żarty szybciej kumam!

Mniej narzekasz, dzięki aktywności fizycznej

Zauważyłaś, że osoby, które biegają, uprawiają systematycznie sport, albo chodzą na fitness mniej narzekają? Więcej im się chce, są bardziej przyjaźnie nastawione do życia i innych ludzi. Nie chce im się narzekać, skupiać na negatywach i wyszukiwać w innych ludziach wady. Dlaczego? Czytałam, że wysiłek fizyczny pomaga rozładować negatywne emocje, jakie w sobie kumulujemy. Takie negatywne emocje, z którymi sobie nie potrafimy poradzić. Także emocje, które często nakręcają nas do złego działania - knucia, zazdroszczenia innym, bycia zawistnym i wrogo nastawionym. Idąc na fitness i ćwicząc, mamy więcej luzu, dystansu i cierpliwości do otaczającego świata. Chce się działać, tworzyć, pisać, żyć!


A jakie Ty uzyskałaś korzyści z bycia aktywnym fizycznie w związku z myśleniem, koncentracją, pracą lub nauką? Liczę na Ciebie i chętnie poznam Twoje zdanie. Masz ochotę, by opowiedzieć o zyskach, jakie masz z fitnessu i uprawiania sportu.

14 komentarzy:

 1. Skoro już wybierasz jasną stronę mocy to oznaka, że jesteś inteligentny :D A tak na poważnie- nie miałam o tym pojęcia :) jednak cieszę się, że wybrałam sport jako styl życia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam nadzieję i tak uważam o sobie. A tak na nie poważnie to - oczywiście ten wpis to mała prowokacja: jestem ciekawa Waszych zdań na ten temat i tego, czy po prostu jesteśmy świadomi, że aktywność fizyczna ma także wpływ na to, jak nam się myśli, uczy i pracuje. ;)

   Usuń
  2. Ja zauważyłam, że od kiedy mam 4 długie treningi z dojazdami tygodniowo to lepiej umiem sobie wszystko zorganizować. Po prostu wiem, że kiedy mam na następny dzień coś do zrobienia na uczelnię to nawet jeśli wracam o 19 zmęczona i tak muszę usiąść na tyłku i to zrobić.

   Usuń
  3. O tak, lepsze zorganizowanie też zauważyłam u siebie. Dzięki treningom nie zadręczam się przeróżnymi myślami, a raczej oczyszczam, by z zapałem realizować zadania. :)

   Usuń
 2. to jest absolutna prawda i całkowicie się zgadzam, chociaż... nie we wszystkich środowiskach to funkcjonuje ;) pochodzę z małej miejscowości i tam właściwie aktywność fizyczna jest równoznaczna z pakowaniem na siłowni... i uwierz mi, że tamtejsi przedstawiciele fit życia niewiele mają wspólnego z inteligencja ;p nie mowie, ze zawsze, ale w większości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się zgadzasz. Mam świadomość, że to temat kontrowersyjny - i dobrze! Skłania do myślenia. :) Rozumiem do czego nawiązujesz - jeśli poświęca się uwagę tylko niektórym mięśniom (pomijając mózg) to faktycznie ciało i umysł nie rozwijają się równomiernie. Też znam parę osób, które najlepiej tylko szalałyby na treningach na siłowni, a myśleć im się nie chce. Co za dużo - to nie zdrowo. Mówię tutaj, o tym, że aktywność fizyczna wspomaga pracę intelektualną i naukę, JEŚLI JĄ WYKONUJEMY. Jeśli nie to... nie ma co wspomagać ;)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Wspaniale! Cieszę się, że to kolejny powód, by ćwiczyć!

   Usuń
 4. Święte słowa! Coś w tym jest. Trudno się z tymi słowami nie zgodzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Miło mi, że popierasz moje zdanie i uważasz podobnie. ;)

   Usuń
 5. podoba mi się takie podejście. to znaczy, że pomogłam sobie być inteligentną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - jeśli można sobie pomóc w koncentracji i łatwiejszym rozwiązywaniu problemów i łamigłówek - to czemu nie! :D

   Usuń
 6. Na pewno po treningu lepiej się czuje, jestem bardziej pełna energii i zwarta do działania. Jestem radośniejsza- to prawda, nawet jeśli ktoś skutecznie próbuje zepsuć mi nastrój. Nie wiem czy jestem bardziej skupiona bo z reguły jestem bardzo roztrzepana osobą, także w tym akurat różnic nie dostrzegam. Ale wielu z tego co napisałaś nie wiedziałam. Zwłaszcza o inteligencji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz wpływ ruchu i sportu na procesy myślowe obserwujemy nie tyle bezpośrednio po treningu, co długofalowo. Chodzi o to, że jeśli ruszasz się kilka razy w tygodniu to wpływa na to, jak na codzień, następnego dnia i o rôżnych porach dnia Ci się myśli, koncentruje i skupia. Ruch pomaga także poukładać dręczące myśli. Przez to nasz tok myślenia w czasie trudnego intelektualnego wyzwania i wszelkie skojarzenia są bardziej klarowne.

   Usuń

Cieszę się, że jesteś i dziękuję za Twój komentarz. Każdy jest dla mnie na wagę złota.
Jest bardzo prawdopodobne, że do Ciebie zajrzę.

Spodobał Ci się blog ---> zaobserwuj!

Proszę, nie zostawiaj adresów do swoich wpisów i artykułów.
Pozdrawiam ciepło!
Ness

TOP