kwietnia 05, 2014

Chodzenie na szpilkach jest dobre dla fitnessek?

Mówi się, że chodząc na szpilkach jesteśmy o jeden trening do przodu. Że dzięki szpilkom napinają się pośladki i łydki. Za to fizycy mówią, że chodząc na szpilkach jesteśmy poddane większemu nawet promieniowaniu, niż gdybyśmy mieszkały w sąsiedztwie elektrowni atomowej. Czy założone przez cały dzień szpilki są dobre dla naszych nóg i całego ciała? Zaś trenerzy fitness upatrują w obcasach nowy przyrząd do ćwiczeń i wprowadzają do klubów fitness aerobic na obcasach, który zwiększa efekt wszystkich ćwiczeń.

Mięśnie
Rzeczywiście podczas chodzenia na szpilkach napinają się bardziej ud, łydek, o czym będę jeszcze wspominała. Lecz nie każdy wie, że napinają się również prawie wszystkie mięśnie miednicy, w tym mięśni Kegla, czyli dna miednicy. Te napięcie jak podczas treningu sprawia, że stają się silniejsze.

Stawy i kręgosłup
Kolana walczą niemiłosiernie. Zwiększone napięcie mięśni powoduje też zwiększone napięcie ścięgien, co może doprowadzić do deformacji chrząstki stawowej, jeśli często chodzimy na szpilkach. W trakcie posuwistego kroku na obcasach zużywa się chrząstka stawowa i więzadła. Dlatego z tego punktu widzenia najkorzystniej jest... chodzić boso!

Kostki także cierpią, bo w szpilkach są wypchnięte do przodu, co zaburza krążenie w nogach i sprzyja zakrzepom, niedotlenieniu i ogólnie tzw. "pajączkom".

Kręgosłup też nie ma się najlepiej. Balansowanie ciałem w czasie chodzenia na wysokich obcasach zmusza nasz kręgosłup do nieprawidłowego wygięcia do przodu, czyli nienaturalnej lordozy. To przeciąża mieście i może wywoływać ból mięśni pleców. Ważnym lekiem jest ćwiczenie mięśni brzucha i wzmacnianie mięśni grzbietu.

Stopy
Stopa a zwłaszcza pięta już od obcasa 5 cm odczuwa promieniowanie większe, niż gdybyśmy mieszkały przy elektrowni atomowej. Jest to promieniowanie ziemskie, związane z grawitacją ziemi, która utrzymuje nas przy podłożu. Takie promieniowanie oczywiście jest szkodliwe i nie można się go pozbyć inaczej niż, w miarę gdy to możliwe zakładać buty na płaskiej podeszwie.
Stopa naturalnie amortyzuje ciało podczas chodzenia, lecz w szpilkach jest to zaburzone i stopa nie może swobodnie pracować. Wysokie obcasy zwiększają o 30% obciążenie kości przodostopia. W ten sposób łatwo nabawić się mikrourazów kości i nerwów. Naukowcy polecają eleganckim bisneswoman, by przy oglądani TV ćwiczyć podnoszenie palcami drobnych przedmiotów.

Łydki
Mięśnie łydek skracają się. A przecież pamiętałyście, w poprzednich postach mówiłam, że dla ładnego wyglądu nóg należy mięśnie łydek często rozciągać. Zatem same widzicie, że łydkom obcasy wcale nie pasują. Dodatkowo usztywnia się ścięgno Achillesa i może pojawić się ból przy chodzeniu w balerinach, trampkach i innych butach na płaskim obcasie. Uratować swoje łydki możesz znów tylko stretchingiem, bardzo konsekwentnie je rozciągając.

Uda
Część ciała, która chyba najbardziej nas interesuje, a zwłaszcza gruszek, czyli krótko mówiąc kobiet o zaokrąglonych dolnych partiach ciała. By utrzymać równowagę na szpilkach mimowolnie wypychasz mięśnie ud do przodu. Faktycznie, pod tym względem jest to dobre ćwiczenie dla ud.

Czy chodzić na szpilkach czy nie pozostawiam Wam w ocenie. Aby zakończyć pozytywnym akcentem, oczywiście w ramach dawki śmiechu, macie w zdjęciach wywrotki na obcasach :D

Źródło: Artykuł  "...chodzisz na szpilkach" w dwumiesięczniku Women's Health, nr 3 / 2013 listopad/grudzień s. 25; obrazy: google.com

9 komentarzy:

 1. Fotki niesamowite :) kiedys uwielbiałam szpilki teraz zamieniłam na adidasy :) szpile zostawiam na wielkie wyjścia ;) komfort przede wszystkim :D

  OdpowiedzUsuń
 2. zapraszam do wzięcia udziału w konkursie, do wygrania torba NIKE :) http://bodybuildingisalifestyle.blogspot.ie/2014/04/uwaga-konkurs-do-zgarniecia-torba-nike.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Konkurs jest super! Wzięłam udział :>

   Usuń
 3. Choć lubię buty na wysokim obcasie, to zdecydowanie tylko od święta :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam:) Czytam juz od dawna Twojego bloga :)

  Ale dzisiaj Zapraszam Cie do mnie na rozdanie 300 zl na zakupy w sklepie internetowym:)

  Wiecej tutaj http://beslimuk.blogspot.co.uk/2014/03/rozdaje-300-zl-na-zakupy.html
  :)

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba szpilki zapisze w swój dzień treningowy ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. kiedy patrzę na takie wychudzone dziewczyny na szpilkach, tak wyginające się kości to aż boli....
  Try to design

  OdpowiedzUsuń
 7. Obcas lubię, owszem, ale od czasu do czasu i nie za wysoki :) Ale najbardziej lubię chodzić na boso! ;)

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że jesteś i dziękuję za Twój komentarz. Każdy jest dla mnie na wagę złota.
Jest bardzo prawdopodobne, że do Ciebie zajrzę.

Spodobał Ci się blog ---> zaobserwuj!

Proszę, nie zostawiaj adresów do swoich wpisów i artykułów.
Pozdrawiam ciepło!
Ness

TOP