sierpnia 27, 2013

Aktywny przewodnik po polskiej Silesii

Ostatnio gościła u mnie krewna z Holandii. Jak to zwykle bywa strona
zapraszająca zobowiązana jest do zorganizowania planu rozrywkowego składającego się z wizyty w zamkach, pałacach, muzeach, galeriach. Kiedy przed przyjazdem pomysł kilkudniowego wyjazdu we wschodnie strony Polski upadł z hukiem, wyskrobałam pełnego żalu e-maila, że Silesia nie obfituje w żadne, godnych oczu Holenderki, obiekty do zwiedzania. Że przecież na Śląsku to tylko przemysł, kopalnie, zanieczyszczenia i szkoły. ...Właśnie!

A teraz pozytywny scenariusz! Wystarczyło ruszyć głową i program rozrywkowy po chwili stał się gotowy. Plusem jest to, że wszystko jest w jednym miejscu i wcale nie trzeba jeździć daleko, gdyż wszystkie miasta aglomeracji Śląskiej są w dobrym połączeniu i zbite jak galaretka. Dla wszystkich niedowiarków podpowiem Wam w tym poście, co warto zobaczyć na Śląsku.

Kopalnie srebra czy węgla kamiennego, te zamknięte, jak się dowiedziałam, to w większości otwarte dla zwiedzających muzea i świetne miejsca do zwiedzania na deszczową pogodę. Polecam Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie oprócz muzeum dodatkowo możemy zobaczyć sztolnie i płynąć łodziami. Bilet ok. 30-40 zł. Istnieje też opcja rezerwacji dzień wcześniej przewodnika w języku niemieckim, angielskim, rosyjskim. Wartą alternatywnej wizyty jest też Kopalnia "Guido" w Zabrzu, gdzie zjechać możemy na poziom 170 i 320. Odbywają się tam także koncerty i spektakle teatralne w tajemniczym kopalnianym klimacie. Muzeum Górnictwa Węglowego mieszczące się tuż obok w niedziele oferuje wstęp wolny.

Na Śląsku mamy też pałace w Nakle Śląskim, w Pszczynie wraz z Zagrodą Żubrów oraz Pałac Donensmarcków w Brynku i wiele innych. Ten w Nakle mieści w swych wnętrzach Centrum Kultury Śląskiej z wystawą kultury i tradycji Śląskich. Ponoć sezonowo pod nazwą "W epoce Frani" można zobaczyć przedmioty z mieszkań Śląskich z lat 50. i 60. Bardzo podobały mi się ruiny zamku w Ogrodzieńcu, gdzie niejedna sesja zdjęciowa wspaniale się uda, czy to ślubna czy na pamiątkę zgranej paczki przyjaciół. Nie zapomnijmy drogie fit-dziewczyny, że zwiedzanie ruin, wchodzenie pod górkę i schodzenie pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę, dzięki czemu wakacyjny wypoczynek wyjdzie nam na zdrowie!

Fani zawodów ekstremalnych na pewno ucieszą się na wieść o wizycie w Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Od wozów strażackich, po sikawki i sprzęty strażackie. Muzeum urządzone z pasją i rozmysłem również zaprasza nas w niedzielę za darmo. Zapłacimy tylko 4 zł. Jeśli zgłodniejemy... zawsze możemy odwiedzić Muzeum Chleba w Radzionkowie. Tam widać od progu pasję właścicieli związaną nie tylko z tradycją przygotowywania i wypiekania chleba, ale również obrzędami ludowymi i zeszłowiecznym wiejskim wyposażeniem kuchni. Szczęściarze, którzy dobiorą się w większą paczkę będą mieli okazję samodzielnie zawitać w kuchni oraz przygotować i upiec chlebowe specjały. Przyznam, że smak własnoręcznie upichconego precla pamięta się całe życie.


Dla wielbicieli sztuki współczesnej ciekawym punktem programu będzie miasto Katowice, które bardziej niż Miasto Ogrodów wydaje mi się być Miastem Sztuki i Kultury. Sławna BWA, czyli galeria sztuki Współczesnej w sierpniu i wrześniu organizuje wystawę Loud!, czyli przegląd sztuki wideo związanej z piosenką "All You Need Is Love" kultowego zespołu the Beatles. Bilet jest śmiesznie tani - kosztuje zaledwie 5,50 zł. Następnie warto przejść widocznego z okien BWA Oka Miasta (świetny klub i restauracja), a konkretnie Ronda Sztuki. Nowoczesne modele, fotoreportaże i instalacje znajdują się w owej półkopule na rondzie w Katowicach, niemal w cieniu sławnego katowickiego Spodka. A skoro już o Katowickim Spodku mowa to dla fanów sportu mega info! Odbywają się tam oprócz koncertów, również rozgrywki światowej ligi siatkówki. Emocje i bliskie spotkanie ze sportem gwarantowane!

4 komentarze:

 1. Zamek w Ogrodzieńcu jest chyba moim najbardziej ulubionym i w osobistej opinii najpiękniejszym na Szlaku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mm, Ogrodzieniec! I Muzeum Chleba! Same dobre wspomnienia ;)
  Buziaczki! :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post, skorzystam jak bede sie wybierac w te dalekie strony

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że jesteś i dziękuję za Twój komentarz. Każdy jest dla mnie na wagę złota.
Jest bardzo prawdopodobne, że do Ciebie zajrzę.

Spodobał Ci się blog ---> zaobserwuj!

Proszę, nie zostawiaj adresów do swoich wpisów i artykułów.
Pozdrawiam ciepło!
Ness

TOP